آنچه در باره ثبت برند باید بدانید !

ثبت برند تجاری می تواند، کالاهای تولید شده یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا شرکت را از کالاها یا خدمات سایر شرکت ها با اشخاص متمایز می نماید.
انواع برند:
برند جمعی:
این نوع برند، برند هایی هستند که به یک جماعت قانونی تعلق دارند و دسته و گروه خاصی را که به تولید آن کالا یا خدمت می پردازند معرفی می کنند . مانند: اتحادیه شالیکاران شمال.
برند های تضمینی:
این نوع برند، برند هایی هستند که ممکن است توسط هر کس که بتواند کالا وخدمات خود را با استاندارد های تعیین شده وفق دهد، مورد استفاده قرار می گیرند، همچنین مالک این نوع برند به دلیل ضرورت بی طرفی، خودش حق استفاده از آن را ندارد. مانند ایزوها.
برند های مشهور:
این نوع برند، برند هایی که در یک کشور مشهور شده است. (چه ثبت شده باشد و چه ثبت نشده باشد).
مزایای ثبت برند:
ثبت برند مزایا های خودش را نیز دارد ک میتوان ب این موارد ذکر کرد که:
• تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
• شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
• ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
ن اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
• جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
• ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند
• شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.
انواع ثبت برند:
به طور کلی ثبت برند های تجاری را به ثبت برند در ایران و ثبت برند بین المللی (مادرید) تقسیم میکنند.
ثبت برند در ایران:
ثبت برند در ایران شامل ثبت برند فارسی و ثبت برند لاتین میشود.

لازم ب ذکر است برند فارسی برندیست که الزاما در یکی از فرهنگ ها معتبر فارسی (نظیر فرهنگ دهخدا) موجود باشد. در غیر این صورت برندی که معنای لاتین داشته باشد ولی به صورت فارسی به نگارش درآید هم جز برند لاتین محسوب می شود. لذا ثبت برند لاتین در ابتدا نیازمند اخذ کارت بازرگانی می باشد.
ثبت برند بین المللی:
با نگرشی برتاریخچه کنوانسیون پاریس درخصوص حمایت از مالکیت صنعتی در می یابیم که به منظورحمایت از علائم تجارتی درسطح بین المللی به موجب کنوانسیون مربوطه، صاحب علامت (شخص حقیقی یا حقوقی) می بایست بطور جداگانه تعدادی تقاضانامه را در ادارات کشورهای مختلف عضو به زبانهای گوناگون با پرداخت هزینه های متفاوت و صرف زمان طولانی، تودیع نماید.
به همین منظور جهت سهولت روند ثبت بین المللی و تحصیل حقوق ناشی از آن تعدادی از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس اتحادیه بین المللی را جهت حمایت از مالکیت صنعتی در راستای کنوانسیون مربوطه تشکیل داده و درآن سیستم مادرید را بعنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علائم تجارتی تصویب نمودند.
لازم به توضیح است که درخواست ثبت بین المللی صرفا از طریق دفاتر مالکیت صنعتی کشورهای عضو سیستم مادرید امکان پذیر بوده و نیاز به ثبت در کشور مبداء می باشد.
مزایای ثبت برند بین المللی:
بموجب مقررات ثبت بین المللی علائم تجاری علامت با توجه به قوانین داخلی هرکشور مورد بررسی قرارمیگیرد و سپس وارد طریق بین المللی خود میشود یعنی ثبت بین المللی علائم تجاری درمرحله اول با ثبت ملی دراداره کشور مبداء صورت می گیرد وسپس بصورت اتوماتیک با تعیین کشورهای مورد نظر در سطح بین المللی انجام میشود امتیازاین سیستم این است که متقاضی با تسلیم یک اظهارنامه بین المللی از طریق اداره مالکیت صنعتی به وایپو میتواند درصورت تمایل در ۸۵ کشور عضو موافقتنامه و پروتکل مادرید یا تعدادی ازآنها بسته به انتخاب خود حمایت ازعلامت تجاری خود را درخواست وکسب نماید.

بنابراین مزیت استفاده از آن در ساده، ارزان و موثربودن آن میباشد یعنی تنها بوسیله یک تقاضانامه بین المللی واحد به یک زبان (فرانسه، انگلیسی یا اسپانیایی) و پرداخت یک تعرفه به فرانک سوئیس، تحصیل و تامین حمایت ازعلائم تجارتی یا خدماتی درکشورهای تعیین شده در فرم درخواست میسرمیگردد. همچنین درصورتیکه هرگونه تغییری درعلامت ثبت مبداء ازطرف دارنده آن صورت گیرد ازقبیل تغییرنام، آدرس، مالکیت، تمدید وغیره میتوان با تکمیل فرمهای مربوطه و پرداخت هزینه ای اندک تغییرات مزبور را درسطح بین المللی اعمال نمود.
دیگراینکه اداره مبدا نیز از انجام طبقه بندی کالاها وخدمات و انتشار علائم درروزنامه رسمی کشور متبوع خویش بی نیازاست. درواقع ثبت بین المللی مجموعه ای از ثبتهای ملی طبق مقررات داخلی هرکشورتعیین شده، میباشد.
چند نکته در مورد برند وعلائم تجاری :
• آرم تجاری برای شناختن کالا یا محصول وخدمات یا اجاره دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ ،صاحب اثررا محافظت میکند.
• مدت زمان این محافظت طولانی است ولی قابلیت تمدید شدن طولانی و نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد.
• محافظت آرم تجاری وبرند مورد نظرتوسط وراجع قانونی که در اکثر نظام ها اجازه متوقف کردن تخلف در این زمینه را دارند تایید میشود.
• حفاظت از علائم تجاری همچنین مانع تلاشهای رقبای غیر منصف و تقلبگر برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش منصفانه ترین شرایط ممکن به مردم را میدهد و از طریق تجارت بین المللی را تسهیل میبخشد.
• علائم تجاری میتواند ترکیبی از چند کلمه ویا علائمی که یادآور آن برند مورد نظر یا حرف،عدد،نقاشی ، سمبل ها، نقش ها ی سه بعدی مثل شکل بسته بندی کالا و … در جهت معرفی کالا
• علائم تجاری ویا همان آرم ولوگو پایه اصلی یک کسب وکار به لحاظ تداوم در تجارت یک نام یا نشان ماندگار بسیار مهم است.
• ثبت علائم تجاری فقط به ثبت رساندن آن نیست ، قوانین استفاده از آن و نگهداری ومسائلی که باعث کسب وکار در آن مسیر میباشد بسیار مهم است .
برای پاسخ به هر نوع سوال شما در مورد برند و علائم تجاری کافیست با کارشناسان آقای ثبت تماس حاصل فرمایید .

آقای ثبت منتظر نظرات و تماس شماست ! دریغ نکنید ، همین حالا اقدام کنید 😉

متعهد و متخصص : آقای ثبت

تلفن سریع : ۰۹۱۲۳۰۰۰۰۵۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *