ثبت شرکت های دانش بنیان

فلسفه ی شرکت های دانش بنیان:
در ماده ی ۱ از قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نحوه ی تجاری سازی دست آوردها و اختراعات این موسسات چنین می خوانیم که :
شرکت ها و موسسات علمی و دانش بنیان به مراکز خصوصی و یا تعاونی هایی اطلاق می شوند که به منظور هم افزایی علم و ثروت و همچنین توسعه ی اقتصاد و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در حوزه ی فناوری های برتر و با ارزش افزوده ی قابل توجه به ویژه در حیطه ی تولید نرم افزارهای مرتبط فعالیت دارند.
نحوه ثبت این شرکت ها و موسسات همانند دیگر مراکز و شرکت ها می باشد. تنها تفاوت در این است که پس از ثبت درخواستی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال می شود که حاکی از تقاضا برای دانش بنیان شدن محوریت شرکت مربوطه می باشد.کارشناسان مربوطه پس از تکمیل روند پروسه در صورت کامل بودن تمام شرایط شرکت و موسسه را تحت حمایت و نظارت دانش بنیان قرار خواهند داد.
لازم به ذکر است که شرکت های دولتی ، موسسات و نهاد های عمومی و یا حتی غیر دولتی و همچنین شرکت ها و موسساتی که بالغ بر ۵۰%از مالکیت آنها به شرکت ها و موسسات غیر دولتی متعلق باشد نمی توانند مورد حمایت این قانون قرار بگیرند.
طریقه ی ثبت شرکت های دانش بنیان به شرح زیر است :
ضروری است که تمام شرکت ها و موسساتی که تمایل دارند در این زیر گروه قرار بگیریند از طریق سامانه ی www.daneshbonyan .irبه قسمت “مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا” جامع ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان وارد شده تا طبق فرایند رسمی مورد ارزیابی قرار بگیرند.
یکی از حائز اهمیت ترین شرایط برای قرار گیری در پرتال شرکت های دانش بنیان توانایی و پتانسیل شرکت در طرح ایده های تجاری و پژوهشی است که بتوان آنها را در بستری مناسب به اجرا در آورد.
انواع شرکت های دانش بنیان:
۱٫ شرکت های تولید کننده ی کالا و خدمات
۲٫ شرکت های نوظهور و نوپا
۳٫ شرکت های صنعتی
شرکت هایی که بیش از ۳سال از تاسیس آنها نگذشته باشد را در زیرگروه شرکت های نوپا و تازه تاسیس قرار می دهند .این شرکت ها برای قرار گیری در حوزه ی شرکت های دانش بنیان ضروری است که :
· کالایی را به عنوان نمونه آزمایشگاهی در جهت تولید انبوه و ارائه به بازار در دست داشته باشند.
· ضروری است که با حد اقل دو نیروی فعال که یکی از آنها در حوزه ی کالا و سرویس های دانش بنیان تخصص داشته باشد درخواست پیوستن به حیطه شرکت های دانش بنیان را به نهاد مربوطه ارسال نمایند.

در این بین شرکت های دانش بنیان تولیدی و صنعتی ضروری است نسبت به تحقق مواردی که در ادامه به ان اشاره می کنیم دقت داشته باشند:

۱٫ تمامی درآمد شرکت در یک دوره ی یک ساله ی مالی حد اقل ۳میلیون ریال بوده باشد که ۱۰%از این درآمد به صورت همزمان با فعالیت تولیدی تجاری شرکت صرف پرداخت حق بیمه برای حد اقل ۳تن از کارکنان شرکت شده باشد. بیمه ی رد شده می بایست به صورت منظم طی یک دوره ی ۶ماهه برای کارکنان واحد تجاری تولیدی در نظر گرفته شده باشد.
۲٫ تولید و ساخت تجهیزات و یا سرویس هایی که شرکت دانش بنیان قصد دارد با توسل به آن به تولید کالا و خدمات مربوطه بپردازد حد اقل ۵۰%از درآمد یک دوره ی مالی یک ساله را به خود اختصاص دهد. لازم است که شرکت در اظهارنامه ی مالیاتی این بند را به صورت شفاف قید نماید.
۳٫ شرکت دانش بنیان موظف است که از تجهیزات و یا فرایندی که قصد دارد با توسل به آن به تولید انبوه کالا و خدمات اقدام کند نمونه ای آزمایشگاهی در دست داشته باشد. دست اندرکاران این قبیل شرکت ها توجه داشته باشند که حد اکثر سن در نظر گرفته شده برای پیوستن شرکت ها به گروه شرکت های دانش بنیان ۳سال است. از روی دیگر این شرکت ها می بایست حد اقل با ۲نیروی فعال که به صورت پاره وقت در شرکت مشغول به کار هستند درخواست ارزیابی به نهاد مربوطه را صادر نمایند.

آقای ثبت منتظر نظرات و تماس شماست ! دریغ نکنید ، همین حالا اقدام کنید 😉

متعهد و متخصص : آقای ثبت

تلفن سریع : ۰۹۱۲۳۰۰۰۰۵۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *